§ Twitter
§ Tumblr
§ Instagram
§ Youtube
§ Snapchat
To jsou nejvÄ›tÅ¡Ã platformy, na nichž jsou mladà lidé neustále v kontaktu, neustále si pÃÅ¡Ã zprávy, fotà si fotografie zvané selfie nebo toÄà videa a komentujà si je.
Co je zdravá mÃra použità internetu?
Pokud internet potÅ™ebujete k práci a neobejdete se bez nÄ›j proto, že byste bez nÄ›j nedostali výplatu, nikdo nemůže Å™Ãct, že jste na internetu závislÃ. Respektive takhle, kolik hodin dennÄ› strávÃte na internetu neurÄuje, zda jste nebo nejste závislÃ. ÄŒlovÄ›k, který je na internetu závislý, vÄ›tÅ¡inou nic produktivnÃho na internetu nedÄ›lá, vyloženÄ› jej použÃvá jenom jako zábavu, jako výplňkovou aktivitu, jako nÄ›co, co by ÄlovÄ›k mÄ›l zkontrolovat maximálnÄ› jednou dennÄ›, nebo se spojit s přáteli, kteřà jsou jinak nedostižnà kvůli vzdálenosti od vás.
Má tato závislost nÄ›jaké nebezpeÄné důsledky?
Každá závislost je nebezpeÄná a Å¡kodlivá. VÄ›dci se navÃc domnÃvajÃ, že pokud závislosti propadnou dÄ›ti, mladistvà nebo studenti vysokých Å¡kol, tedy lidé do vÄ›ku pÄ›tadvaceti let, nejspÃÅ¡ si ponesou dalekosáhlé následky na své psychice do dospÄ›lého života. Jak je to možné?
Mladà lidé se nedokážà odtrhnout od Facebooku, Instagramu, Twitteru nebo Tumblr
Neustálé brouzdánà po internetu jsou závislà proto, že se z toho stal it a poté posedlost. Kdo dneska nemá Facebook, strádá vÄ›tÅ¡inou i ve Å¡kole, protože právÄ› na této sÃti dÄ›ti sdÃlejà projekty do Å¡koly, uÄenÃ, ale také svůj sociálnà život, do kterého, pokud se nezapojÃte, nemůžete zapadnout ani v reálném kolektivu dÄ›tÃ.
PoÄet závislých dÄ›tà roste
NavÃc se ukazuje, že mezi dÄ›tmi, které jsou na sociálnÃch sÃtÃch závislé, se nejÄastÄ›ji vyskytujà poruchy osobnosti a mentálnà potÞe, jako jsou sociálnà fobie, úzkostlivé a panické poruchy, pÅ™ÃpadnÄ› deprese nebo nespavost.
Ze vÅ¡ech dÄ›tà Spojených států amerických je na sociálnÃch sÃtÃch závislých pÅ™es padesát procent mladých lidÃ. V EvropÄ› je to asi ÄtyÅ™icet procent, ale toto ÄÃslo narůstá.