Pokud po absolvovánà stÅ™ednà školy padne rozhodnutà na studium medicÃny, je potÅ™eba se pÅ™ipravit se celoživotnà vzdÄ›lávánÃ. Tento obor se posouvá mÃlovými kroky, což každého lékaÅ™e neustále nutà k seberozvoji. Studium na lékaÅ™ských fakultách trvá Å¡est let. BÄ›hem kterých se student rozhoduje, v jakém oboru bude pracovat. A co bude jeho základnà specializace. Mnohdy se stane, že bÄ›hem praktických cviÄenà Äi stážÃch je objeveno, k Äemu je nadán. ZodpovÄ›dnost je hlavnÃm pÅ™edpokladem pro vykonávánà tohoto poslánÃ. Obory medicÃny, ve kterých je kromÄ› odborných znalostà potÅ™eba i manuálnà zruÄnost, jsou pÅ™edevÅ¡Ãm chirurgické.
ÄŒasto v nich pÅ™evažujà operaÄnà zákroky různých orgánů v lidském tÄ›le, vÄetnÄ› Äastých poranÄ›nÃ. Neurochirurgie se specializuje na operaÄnà výkony v oblasti mozku a celé perifernà nervové soustavy, páteÅ™e a mÃchy. StejnÄ› nároÄná na dokonalé zvládnutà operaÄnÃch metod je i kardiochirurgie. ZabývajÃcà se léÄbou jak vrozených, tak zÃskaných srdeÄnÃch vad. Výkony se Äasto provádÄ›jà na otevÅ™eném srdci za použità mimotÄ›lnÃho obÄ›hu.
Gynekologie a porodnictvà je obor, který se zabývá péÄi o zdravà žen. HlavnÄ› v dobÄ› pÅ™edporodnÃ, porodnà a poporodnÃ. Urologie zase nemocemi vyluÄovacÃho systému a léÄby mužských pohlavnÃch orgánů. NároÄný obor vnitÅ™nÃho lékaÅ™stvà je onkologie. Která se zaměřuje jak na prevenci, tak diagnostikou a léÄbou nádorových onemocnÄ›nÃ. Nefrologie zase diagnózou ledvin, jejich možnou transplantacà Äi dialýzou. LéÄbou plicnÃch onemocnÄ›nà vÄetnÄ› tuberkulózy se zabývá pneumologie. Chirurgický obor zrakových orgánů a jejich léÄbou se nazývá oftalmologie. Specialisté na diagnózu chorob nosnÃch krÄnÃch a uÅ¡nÃch se uplatnà v oboru otorinolaryngologie. Pediatrický obor je urÄen na péÄi o dÄ›ti. Jak kojenců, tak dÄ›tà a mladistvých. Choroby vlasů, kůže, potnÃch žláz a nehtů spadajà do oboru dermatologie. Vystudovat se dá i epidemiologie, hematologie, radiologie, stomatologie, rehabilitace, psychologie. A to jej jenom Äást specializovaných oborů, které na studenty medicÃny ÄekajÃ. V praxi je jich nejménÄ› dvojnásobné množstvÃ.