Solárnà energie se stala velkou nadÄ›jà do budoucna. Je jasné, že nÄ›které pÅ™Ãrodnà zdroje budou dÅ™Ãve Äi pozdÄ›ji vyÄerpány a budeme muset sáhnout po alternativnÃch zdrojÃch. Naftu tedy vymÄ›nÃme za sluneÄnà energii. NÄ›které pokusy, vedoucà tÃmto smÄ›rem, už zapoÄaly.
-        Problém v autech na solárnà energii je však v jejich rychlosti.
-        Solárnà vozy jedou maximálnà rychlostà devadesát až sto kilometrů za hodinu.
-        A to je v dneÅ¡nÃm rychlém svÄ›tÄ› docela málo.
-        Ve mÄ›stÄ› a na okresnÃch cestách by byl jejich výkon dostateÄný, ale na dálnici by se urÄitÄ› tvoÅ™ily kolony, které by byly nezvládnutelné.
PotÞ je v tom, že solárnÃch Älánků na pohon auta je zapotÅ™ebà obrovské množstvÃ. KÅ™emÃkové destiÄky totiž nedokážà využÃt plnÄ› sluneÄnà zářenÃ. VyužÃvajà asi jen Ätvrtinu. Proto je zapotÅ™ebà mÃt destiÄek neuvěřitelném množstvÃ. Když se v roce 2007 Å¡výcarský dobrodruh Louis Palmer vydal na osmnáctimÄ›sÃÄnà cestu kolem svÄ›ta právÄ› v solárnÃm voze, vezl si kÅ™emÃkové destiÄky jeÅ¡tÄ› na pÅ™ÃvÄ›sné káře. Ty, co mÄ›l na kapotÄ› auta, rozhodnÄ› na provoz vozu nestaÄily.
Vypadá to nadějně
NÄ›které nápady, které jsou spojené s využitÃm solárnà energie pro pohon aut, jsou trochu bláznivé. JednÃm z pÅ™Ãkladů je nápad amerického vynálezce Scotta Brushawa.
o  Ten plánoval vybudovat silnici, který by byla složená ze solárnÃch Älánků.
o  DÃky tomu by se energie Äerpala nejen z kapot aut, ale také ze zemÄ›.
AÄkoliv by se jeho nápad mohl zdát trochu podivným, americká vláda rozhodla, že mu dá Å¡anci.Brushaw dostal na svůj pokus sto tisÃc dolarů. Jiný vynálezce, kterým je Å¡výcarský psychiatr Bernard Piccard, se zase rozhodl obletÄ›t svÄ›t v solárnÃm letadle. PÅ™es den bude Äerpat energii do zásobnÃku a pÅ™es noc ji bude využÃvat.
-        Možná to také nenà tak nesmyslný nápad.
-        Jeho stroj opravdu letěl.
-        A to dokonce ÄtyÅ™iadvacet hodin bez pÅ™istánÃ.